«Бісміллаг» — це початок будь-якого блага. Передовсім почнімо ж з нього. Мій нафсе, це благословенне слово — своєрідна ознака ісламу, тож усі істоти повсякчас вживають його, розмовляючи мовою свого стану. 

Якщо ви волієте збагнути усю невичерпну силу та безмежну благодать, що втілені у слові «Бісміллаг», тоді послухайте невеличку оповідь. Річ у тім, що бедуїнам під час подорожі арабською пустелею вкрай необхідно було взяти ім’я племінного вождя, аби перебувати під його захистом. Таким чином бедуїн міг убезпечити себе від розбишак та задовольнити власні потреби. В іншому випадку, діючи самотужки, він стане жертвою надмірної кількості ворогів та не вдовольнить усіх своїх бажань. Отже, два чоловіки вирушили у подорож пустелею. Один з них був вельми скромною та невибагливою людиною, а інший – пихатим та зарозумілим.

Скромна людина взяла ім’я вождя племені, а пихата – не взяла…Перший чоловік всюди подорожував у цілковитій безпеці. Якщо ж йому на шляху траплялися розбишаки, то він промовляв: «Я подорожую з іменем ось такого вождя племені». Розбишаки, почувши це, йшли геть і не зачіпали цю людину. Якщо ж він заходив до намету, то його завше  приймали з почестями, віддаючи шану репутації захисника цієї людини. Другий чоловік під час своєї подорожі завжди тремтів у хвилюваннях, жебракував у пошуках прихистку серед безкраїх небезпек. 

Ось таким чином мій гордовитий нафсе! Ти як той подорожній. Цей світ – пустеля. Твоя слабкість і злидні – безмежні, а ворогів і потреб у тебе – сила-силенна. Таким чином, візьми ім’я «Вічного Господаря» і «Могутнього Володаря» цієї пустелі, аби позбутися від страху та тріпотіння перед небезпеками всесвіту.

Насправді, це слово — напрочуд благословенний скарб, що здатен пов’язувати твої безмежні слабкість і злидні у безкрайні могуття і милість Господа, і вони перетворяться на найкращих заступників у Всемогутнього і Милосердного Творця. Таким чином, виступаючи із цим словом на вустах, така людина схожа на солдата, що діє від імені держави. Ніхто і ніщо не може йому стати на заваді. Він говорить в ім’я закону та держави. Він виконує все необхідне і виступає проти будь-чого.

На початку ми наголошували, що всі істоти мовою свого cтану говорять «Бісміллаг». Чи не так?..

Ти міг спостерігати, як прийшов один чоловік і зігнав всю громаду міста в одне місце, змусивши її тяжко працювати. Відповідно, ти розумієш, що цей чоловік не діє сам від свого імені та на власний розсуд. Радше за все, він – солдат, що діє від імені держави. Він спирається на силу та могутність правителя.

Так, усе довкола розвивається в ім’я Всевишнього Творця. Дрібні насінинки несуть великі дерева, і вони піднімають такий вантаж, як гори. Отже, кожне дерево промовляє: «Бісміллаг». Воно наповнює руки плодами своєї благодаті, а потім дарує їх нам. Кожен сад повторює: «Бісміллаг». Вони уособлюють так званий казан з Кухні Могутності, де готується сила-силенна найрізноманітніших страв. Такі священні тварини, як корова, верблюд, вівця чи коза кажуть: «Бісміллаг». Вони постають у вигляді джерела молока з витоків Божої милості. Вони дарують нам від імені Годувальника найчистішу та найніжнішу їжу, подібну до живильної води. Кожна рослина, дерево і травинка з м’якими, як шовк, корінцями неодмінно промовляють: «Бісміллаг». Вони торують собі шлях крізь твердий камінь та ґрунт. «В ім’я Милосердного Аллага», – невпинно повторюватимуть, і вмить все їм підкоряється.

Так, поширення корінців у твердій, як камінь, землі, відбувається так само легко, як проростання гілля на деревах та дозрівання плодів. А ніжне зелене листя, що протягом місяців не втрачає свого зеленого цвіту – усе це примушує натураліста мовчати, звертається до нього і промовляє, дивлячись прямо у вічі: «Усе, чому ти найбільше довіряєш, діє з наказу Творця».

Ці м’які, як шовк, корінці на кшталт палиці пророка Муси (мир йому) підкоряються наказу: فَقُلْنَا اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ («Удар своєю палицею в скелю!» (Коран, 2:60)) здатні розколювати тверде каміння, а тонке і ніжне листя мовою свого стану промовляють аят супроти яскравої полум’яної спекоти, як пророк Ібрагім (мир йому), що його було кинуто у вогонь: َا نَارُ كُونٖى بَرْدًا وَ سَلَامًا («Ми сказали: «О вогню! Будь для Ібрагіма прохолодою і безпекою!» (Коран, 21:69)).

Усі творіння промовляють «Бісміллаг». В ім’я Господа вони дарують нам Його блага. Ми повинні так само промовляти «Бісміллаг». Ми маємо давати й прийняти його в ім’я Аллага. Втім, ми не повинні брати його від безтурботних людей, що приносять і дають не від імені Аллага.

Запитання: Ми платимо певну суму грошей тим людям, що продають товари. Цікаво, чого хоче справжній Власник усіх речей – Аллаг? 

Відповідь: Істинний Благодійник жадає від нас три речі за усі свої цінні блага: зікр, шукр та фікр. Найперше – це зікр («Бісміллаг»), останнє – це шукр («Альхамдулілляг»). А посередині – це фікр, тобто осмислення того, що всі блага – це диво, що випливає з могутності та милості Єдиного Творця. 

Це безглуздо цілувати смертну людину, що надіслала тобі від правителя коштовний подарунок, забувши при цьому про власника подарунку. Втім, ще безглуздіше – забути про Справжнього Благодійника, віддаючи шану лише зовнішнім покровителям.

Нафсе! Якщо ти не бажаєш бути таким, то давай в ім’я Аллага, бери в ім’я Аллага, починай в ім’я Аллага, трудися в ім’я Аллага! Амінь.

Рiсале-i Нур / Перше слово