ВОСЬМИЙ ПУНКТ.

Одна із багатьох мудростей із точки зору звернення Благословенного Рамадану до особистого життя людини така:

Для людини найважливішим ліками є своєрідна духовна й фізична стриманість, із медицини – дієта. Подібно дотого, як, з точки зору медицини, нафс людини своїм безладним уживанням їжі завдає шкоди здоров’ю, так і, не відрізняючи заборонене від дозволеного, накидаючись на все, що потрапляє під руку, він отруює і своє духовне життя. І такому нафсу буде важко підкоритися серцю й душі. Він владно візьме поводи в свої руки й осідлає людину. І надалі людина не зможе приборкати свої бажання.

Завдяки ж посту в Священний Рамадан вона в деякому роді привчається до дієти, звикає до достатку обмеженою кількістю їжі і вчиться прислуховуватися до повелінь. І не накличе на себе хвороби, наповнюючи свій нещасний, слабкий шлунок їжею поверх їжі до її перетравлення. І від того, що за допомогою повеління вона відмовляється навіть від дозволеного, то, щоб захистити себе від забороненого, придбає здатність дослухатися до повелінь, що походять від розуму й Божественного Закону. І буде намагатися не зруйнувати своє духовне життя.

До того ж більша частина людства часто піддається голоду. Для вироблення терпіння й витримки вона потребує голоду й дієти, які дають загартування. Піст у Благословенний Рамадан, що триває п’ятнадцять годин, а без передсвітанкової їжі – двадцять чотири години, – це терпіння, витримка, звикання до малої їжі й гартування. Значить, піст є певним ліками від нетерпіння й невитривалості, які подвоюють людські нещастя.

До того ж у цієї фабрики шлунку є багато службовців. І багато органів людини пов’язано з ним. Якщо нафс у денний час, на період одного місяця, тимчасово не зупинить їх роботу, то змусить ті органи і службовців тієї фабрики забути їх особливі поклоніння, укладе їх під свою владу та займе собою. А решта людських органів ввергне в безладдя «гуркотом і димом», вихідними від механізмів тієї своєрідної фабрики. Постійно буде залучати до себе їх увагу. Змусить їх тимчасово забути свої піднесені обов’язки. Саме тому з давніх часів багато праведників для самовдосконалення привчали себе до малої їжі й питва. Але завдяки посту в Священний Рамадан службовці тієї фабрики зрозуміють, що вони не були створені лише заради цієї фабрики. А також інші органи замість низьких задоволень тієї фабрики в Благословенний Рамадан насолоджуються ангельськими й духовними насолодами й до них спрямовують свої погляди. І ось тому в Священний Рамадан віруючі залежно від рівня духовного розвитку удостоюються різних духовних милостей, світла й радощів. За допомогою посту в цей благословенний місяць для таких тонких понять, як серце й душа, розум і таїнство, існує багато досягнень і успіхів. І вони невинно сміються всупереч плачу шлунку.